Archiv autora: administrator

Pavel Noga

Grafický design — Pavel Noga

Grafický designér a pedagog Pavel Noga představil v galerii PAPE svou rozsáhlou plakátovou tvorbu, která obsahuje jak plakáty na zakázku, tak i osobní autorský přístup k aktuálním tématům. Autor během vernisáže provedl všechny přítomné vystavenými plakáty a došlo k příjemné interakci mezi návštěvníky a Pavlem Nogou. Kromě plakátů byly k prohlédnutí i knížky Pavla Nogy. Děkujeme za výstavu.

Můj svět

Výstava — AMI

V létě proběhla prázdninová výstava nejmladší vystavující  autorky – Amélie Kozubíkové. Jednalo se o výstavu cílenou převážně na děti. Pro dospělého diváka to bylo okno do dětské fantazie, očista běžného pohledu a dospělých problémů. Výstava byla také narozeninovým darem malé autorky. Pro děti proběhly dvě výtvarné dílničky a vernisáž hudebně oživili Petra a Filip, kteří hráli na originální nástroje vlastní výroby.

Večerem vodraná

Výstava — Ondřej Tkačík

V pátek 6. 3. 2020 v 17.30h proběhla vernisáž malíře Ondřeje Tkačíka. Úvodní slovo měl Mgr. Jiří Pometlo a hudebně vernisáž doprovodil David Sniegon. Výstava byla poznamenána pandemií Coronaviru, kdy hned po týdnu musela být galerie uzavřena. Výstava byla prodloužena až do konce června. K vidění potom byla ještě dva klasické měsíce. Jednalo se tedy o nejdelší výstavu v galerii PAPE:)

Ondřej Tkačík je malíř a pedagog, absolvent oboru Malba I v atelieru Jiřího Sopka na Akademii výtvarných umění v Praze. Ve své tvorbě se obvykle zabývá tématem krajiny, které zpracovává v rámci ucelených i otevřených obrazových cyklů, (Pohledy ze stran do stran, Jeskyně, Červený dům, Krajina se slovy, Pod nebem, pod mrakem). Dalšími tématy, kterými se dlouhodobě zabývá a zpracovává je v otevřených cyklech, jsou např. obrazy ptáků či hlav, kterými navázal na předchozí soubory opic a madon, vznikající za studií na AVU.

„Ondřej Tkačík, absolvent Sopkova ateliéru na pražské AVU je představitelem nekompromisní malby, a vědom si jejích kořenů a vývoje, vchází svojí tvorbou do takzvaných vnitřních krajin podobně jako „inscape“ krajináři Šíma či Toyen, či symbolistních krajin z přízně severských expresionistů či třeba švýcarských samotářů hodlerovského ražení, kde hora nabírá přes osobní zaujetí

OLYMP 20 Let

OLYMP — Výstava

V pátek 20. 12. 2019 v 17.20h proběhla vernisáž umělecké skupiny OLYMP.

Je to právě 20. let, které slaví na konci roku 2019 uskupení Olymp. Tato umělecká skupina byla založena při studiích na Střední umělecké škole v Ostravě. Hlavním motivem vzniku byla potřeba se separovat a manifestovat své umělecké bytí. Po studiích se členové vydali každý svou profesní cestou, ale stále se setkávají, rozebírají společensko-kulturní témata, lidské vztahy a osudy, bublinky v pivu či výběrové destiláty, vzácně společně vystavují. Častým cílem Olympu totiž nebývá vyloženě výtvarná či umělecká tvorba, ale především její analýza. Z toho důvodu postupem času vznikl, nyní již legendární, proslulý a známý pořad „Rozebíráme naši kulturu“. Realita pracující střední třídy a vlastní projekty nedávají Olympu tolik prostoru pro širší společnou činnost, jakou po zhruba sedmnáct let pamatují pravidelná „soustředění“ na Kuksu. Toto mystické místo bylo proto nepostradatelnými Lurdy této „samozbožštěné“ čtveřice a jejich dalších spřízněných uměleckých person.

Skupinu tvoří: Tomáš Plecháček, Jan Čefelín, Pavel Kozubík, JIří Bosák.

BETY – fotografická výstava

BETY — Lucia Petrůjová

V pátek 18. 10. 2019 v 17.30h proběhla vernisáž fotografky Lucii Petrůjové, která představila svůj dokument BETY, zachycující život mladé ženy. Vernisáž hudebně oživilo uskupení Mateřídůška, které vede právě Bety.

V Oáze

Výstava — Jan Drozd

V OÁZE je nápaditý název výstavy Jana Drozda, který představuje současnou serigrafickou tvorbu včetně dvou digitálních tisků v galerii PAPE. Galerie sídlí v domě, kterému se v Odrách již několik let říká Oáza. I autorova tvorba může být pestrou oázou motivů a nápadů, které nám Honza Drozd představuje a reflektuje tak své možnosti, které mu nabízí jeho současná spolupráce s Fakultou umění OU, kde působí na Katedře grafiky a kresby. Serigrafie – jiným názvem sítotisk je jedna z dominantních technik ostravského ateliéru grafiky. Celá koncepce výstavy je dosti pestrá, není zaměřena na jedno téma, stěžejní prvek, ale představuje širokou škálu námětů a témat ze světa dnešního „renesančního“ umělce. Jan Drozd se kromě serigrafie zabývá malbou, užitou grafikou, animací a hudbou. Je členem ostravské kapely Tamala. Hlavní inspirací je mu příroda a zejména krajina, ať už ta vnější nebo vnitřní.

Výstavu uvedl Marek Sibinský, vedoucí Katedry grafiky a kresby FU OU a hudebně doprovodil David Ovčačík.

V krajině

Výstava — Pavla Richterová

Výstava V KRAJINĚ nám představuje osobní vnímání a výtvarný přístup autorky Pavli Richterové ke krajině, která ji obklopuje . Autorku představil malíř a grafik Josef Odráška, hudebně podvečer zpříjemnila paní Alena Jestřebská.

Pavla Richterová se věnuje grafice už od Střední umělecké školy v Ostravě, kde studovala obor Propagační výtvarnictví – propagační grafika. Poté absolvovala Fakultu umění v Ostravě obor Volná grafika pod vedením Prof. Eduarda Ovčáčka, ak.mal.

Ve své tvorbě se zabývá převážně linorytem a kresbou. Kreslí přímo v plenéru v přírodě. Krajinu stylizuje do jednoduchého plánu, vidí v ní čárky, tečky, plochy, struktury. Inspirují ji louky, pole, lesy, stromy, ať už rozkvetlé či zasněžené. V zimě se barevnost v jejich obrazech klidní na neutrální bílošedý tón, na jaře naopak všechno v jejich kresbách hýří mnoha barvami. Kresby jsou jí podkladem pro výsledné obrazy, které pak vyrývá do matric a tiskne je na tiskařském lise. V současné době se věnuje barevnému postupně odrývanému linorytu, což je velmi časově náročná technika.  Získala speciální cenu za techniku tisku z výšky na Grafice roku 2009.

Horror Vacui

Výstava — Zuzana Nevřivová

Horror Vacui je výstava prezentující aktuální tvorbu Zuzany Nevřivové. Výstavu za učásti autorky uvedl Pavel Zemánek a hudebně doprovodili žáci ZUŠ Odry.

Umění může mít různé podoby vyjádření a přístupu, ovšem niterný přístup Zuzany Nevřivové je pravdivý, skutečný, intenzivně prožitý. Existencionální tíseň, prázdnota je zde přetavena do objektu fetiše do jemné rukodělnosti s pocitem mateřství. Podobně jako v dílech Adrieny Šimotové. Jak Šimotová sama uváděla, že utrpení a bolest jí zpevnily a otevřely pro ní nové obzory. To znamená, že momentem pochopit se, sebepoznat a transformovat se může Nevřivová stát sobě Šamanem, šamanem i pro nás ostatní a to může být apel i pro nás diváky.

Pavel Zemánek

Mechanický balet

MECHANICKÝ BALET — Josef Mladějovský

V pátek 23. 11. 2018 v 17.30h proběhla vernisáž ostravského výtvarníka Josefa Mladějovského, který představil aktuální soubor pohyblivých obrazů vycházejících ze studijních kreseb a skic. Mladějovský nabízí divákovi nevšední zážitek a možnost si s obrazem dál hrát a obdivovat autorovo technické i výtvarné řešení. Hravé a místy až komické situace vznikající deformací lidského těla jsou všechny spjaté s tématem cvičení. Pohyb je v obraze, pohyb je v samotném cvičení a pohyb je i ústředním motivem filmu Fernanda Legera – Mechanický balet. Proto výstava nese tento název. Výstava je rozdělena do dvou částí, které jsou mezi sebou úzce spjaty a přitom se dynamicky doplňují, což v malém galerijním prostoru nabízí pestřejší zážitek. Vernisáž byla obohacena hudebním uměním samotného autora.

výstava Ze Šuplíku

ZE ŠUPLÍKU — Skupinová výstava

Výstava prezentuje díla autorů současné umělecké scény a nabízí pohled do jejich soukromého prostoru – šuplíku.
Výběr tvůrců je dosti pestrý, každý z autorů věnoval své dílo pro charitativní výstavu. Vystavená díla nám umožňují nahlédnout do způsobu práce, myšlení a rozjímání na cestě k touženému výsledku výtvarníka. Materiály, které se v jeho zásuvkách hromadí, často světlo světa ještě ani nespatřily, sloužily jako přípravné studie, inspirační zdroje, skicy a návrhy.
Jsou unikátní. Je v nich totiž míra osobního prožitku, nádherná čistá energie procesu a vývoje, jakási až podprahová upřímnost. Nesou si v sobě esenci citu, který se s autorem spojuje, když na ten „počmáraný“ kus papíru s odstupem času pohlédne. Dovedou v něm probudit a znovu tak procítit okamžik, kdy vznikaly.
Někteří autoři se rozhodli vytvořit dílo přímo pro příležitost výstavy, jiní vybrali něco ze svých finálních prací. Na výstavě se tak potkávají různé živé umělecké formy, v podobě kreseb, tisků, linorytů, akvarelů, fotografií a jiných výrazových 2D prostředků.

Radka Kovačíková

Výstavu poeticky doplnila autorským textem Zdeňka Heryánová.

Vystavující autoři:

Magdalena Cónová, Jan Drozd, Kurt Gebauer, Veronika Hajdyla, Petra Jiroušková, Radka Kovačíková, Petra Kozubíková, Johana Kubíčková, Ové Pictures, Jana Rašková, Lenka Rašková, Martin Rusek, Tereza Smetanová,