Archiv rubriky: Galerie

Než vyhřezne duše 3

MALBY — Veronika Mokrošová

Veronika Mokrošová (1983) absolventka ateliéru malby doc. Daniela Balabána na Fakultě umění Ostravské univerzity. Během studia pobývala na stáži na Akademii výtvarných umění v Catanii ( Itálie ). S médii pracuje volně, orientuje se na malbu, automatickou kresbu, objekty i akce. Výstava Než vyhřezne duše 3 prezentuje expresivní obrazy z posledních dvou let vytvořené v Edinburghu ve Skotsku. Technický experiment kontrastů barevných ploch (např. stékání barvy, uvolněné tahy, geometrické obrazcové konstrukce, figurální motivy ajj.) zvyšuje narůstání dynamiky v obrazovém prostoru. Prolínáním procesů subjektivního záznamu emocí s uchopenou rozumovou línií se dostáváme k jednolitému hmotnému tělesu duše. Název výstavy je spojen s autorčinou cestou ze Skotska zpět, kterou absolvovala celou na kole. Výstavu příjemně hudebně doprovodil Jan Drozd.

MONSTERS AND FRIENDS

MONSTERS AND FRIENDS — Jolana Folwarczna

V pátek 26. 5. 2017 v 17h proběhla vernisáž výstavy grafické designérky Jolany Folwarczné. Výstavu příjemně hudebně doprovodil Vítězslav Mecner.

Jolana Folwarczná je především grafická designérka. Věnuje se užité grafice, firemnímu stylu. Kromě komerční grafiky pracuje i na volných věcech, které prezentuje pod značkou Ravijola. Výstava Monsters and Friends je její první samostatnou výstavou. Únik z klasické komerční grafiky je patrný na první pohled, i když technická forma je stejná – tedy digitální zpracování v pc. Celou sérii spojuje vždy ústřední motiv veselého monstra nebo strašidelného přítele, který je situován do středové kompozice. Dalším pojícím prvkem je zadní plán tvořený bitmapovým podkladem, na němž je hlavní vectorová kresba, která je důležitým pracovním nástrojem každého grafického designéra. Pojetí plochy a linky je také velmi blízké zpracování užitým grafikem. Autorka nám představuje svět vlastních přízraků, ať veselých nebo temných, které lehce vycházejí z reálného světa okolo nás. Výchozím a inspiračním směrem je pro autorku surrealismus. Podstatným aspektem, který má určitě vliv na autorčinu tvorbu, jsou její dvě malé dcerky – dvojčata. Ty jsou také středovými ilustracemi celkové prezentace výstavy. Jolana Folwarczná pracuje s kresbou, která je blízká dětskému divákovi  a vrací nás zpátky do tohoto světa.

Výstava Slunýška

SLUNÝŠKA — Jiří Bosák

Ve čtvrtek 19. 1. 2017 od 18h proběhla vernisáž opavského výtvarníka a hudebníka Jiřího Bosáka, který představil soubor obrazů jež nazývá „Slunýška“ a k němu ještě doplňující práce, jejichž jednotícím prvkem je slunce. V autorově výtvarné tvorbě jde většinou o humoristické cykly obrazů s lehkým, srozumitelným nadhledem a ironií především pro pobavení a potěšení diváka bez záměru akademičnosti a výběru těžkých témat. Lze registrovat autorovu náklonnost k blues, animovanému filmu a také odrazy autorovy hudební a textařské tvorby (opavské formace Expedice Apalucha, Dobrozdání, Sonyk Bel). Nejčastěji autor pracuje s akrylem a tuší, techniky kombinuje, nevyjímaje digitální tisk. Vernisáž byla obohacena hudebním uměním samotného autora.

Výstava Plakáty

PLAKÁTY — Pavel Kozubík

Výstava PLAKÁTY představuje výběr plakátů Pavla Kozubíka. Výstava je koncepčně rozdělena na dvě části – plakáty volné a sérii plakátů Recherche géométrique.

Jedná se o autorské plakáty, které reflektují dobu, nejsou tematicky propojené a každý má svůj podnět. Série Recherche géométrique představuje plakáty, jejichž podstatou je geometrie a fascinace tvarem. Podstatou jsou jednoduché tvary, které mezi sebou rozehrávají kompoziční hru.

Mezi volnými plakáty můžeme např. narazit na plakát Crystal, jež je celý složen z fontových glyfů představujících křišťálový lustr, plakát ÁNO – vzpomínka na legendární hostinec v Kuksu, také politický plakát Hrad až po op-artový plakát Práce, který vtipně upozorňuje na pracovní morálku. Každý plakát má svůj příběh, není však divákovi vnucován, právě naopak. Výstavu uvedl doc. Mgr.A. Pavel Noga, ArtD.

uprava_foto2uprava3uprava10uprava11disco_plakatBez názvu-2 plakat_kuze_91x61cm_1x.PDFplakat_crystalplakaty_pavel_kozubik_hradplakaty_pavel_kozubik_pivopajauprava4